Co je trauma?
Trauma je přirozená reakce na zahlcení – na ohrožující situaci. V takový okamžik náš neokortex – lidský mozek (část mozku, která myslí) přestává fungovat a reaguje útokem, útěkem nebo zamrznutím. Další reakcí na trauma je také tzv. people pleasing /fawn- vyhovování a naplňování potřeb ostatních.
Tyto reakce způsobuje náš plazí mozek (nejstarší část mozku), který má na starost instinkty. Tento mozek máme společný se zvířaty. Když jsme v ohrožení tyto reakce nás chrání. Problematické však je, když se tyto reakce přirozeně neuvolní a zůstanou zadrženy v našem těle. To nám způsobuje různé problémy (psychické, zdravotní). V místech, kde jsou reakce těla zadrženy, neproudí energie. Tělo nás bolí. Jsme přehnaně unavení. V běžném životě nás tyto reakce na spouštěče (situace, které nám ohrožení připomínají), chrání, i přesto, že objektivně nám nebezpečí již nehrozí a tyto reakce nám neslouží. Naše tělo se zahlcuje, svírá. Nemůžeme dýchat, nejsme schopni reagovat nebo děláme něco, co nechceme. Nezpracované reakce na trauma vyvádí jak naši mysl (nervovou soustavu), tak i naše tělo (svalovou soustavu) z rovnováhy.
Nastolení harmonie a rovnováhy
Jak už při terapii, masáži nebo józe se snažíme o opětovné nastolení rovnováhy systému – těla i mysli. To, co je zatuhlé, bolavé a neslouží, uvolňujeme. To, co nám slouží, přináší dobré pocity, posilujeme. Tím opětovně vracíme harmonii a rovnováhu do systému. Získáte tak zpět svou sílu a kontrolu na svým životem.
Při práci s tělem kombinuji tyto body-psychoterapeutické směry.